FAQ

Weź udział w specjalnych turniejach Fair Spin jako klient Nos i Zatoki, aby mieć szansę na wygranie dużych nagród. Dowiedz się więcej na naszej stronie Fair Spin Casino.

Zatoki to puste przestrzenie w obrębie kości twarzy (okolice nosa i czoła). Istnieją zatoki: czołowe, sitowe, szczękowe i jedna pojedyncza zatoka u podstawy czaszki, która nazywa się klinowa. Każda para łączy się z nosem poprzez małe otwory zwane ostiami i działa w celu nawilżenia i ogrzania powietrza, którym oddychamy, dodaje do naszego zmysłu węchu i smaku oraz odgrywa znaczącą rolę w jakości ludzkiego dźwięku. Dodatkowo, te wypełnione powietrzem przestrzenie zmniejszają masę naszych ciężkich czaszek, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać głowę w pozycji pionowej.

Zatoki są wyściełane błoną śluzową pokrytą rzęskami. Gdy zatoki są zdrowe, wydzielają cienką warstwę śluzu na błonie śluzowej, która odprowadza go do dróg nosowych przez ujścia. Śluzówka działa jak filtr, który zatrzymuje wdychane zarazki, kurz, pyłki i zanieczyszczenia środowiskowe, zanim dotrą one do układu oddechowego. Kiedy zatoki ulegają zapaleniu lub podrażnieniu, ujścia zatok zostają zablokowane. Śluz gromadzi się wewnątrz zatok i staje się pożywką dla wirusów i bakterii.

Dwie najczęstsze choroby, które dotykają nasze nosy to katar i zapalenie zatok. Płukanie nosa jest poparte bardzo obszerną literaturą badań medycznych, a większość laryngologów i alergologów uważa je za pierwszą linię leczenia w celu złagodzenia objawów nieżytu nosa i zapalenia zatok spowodowanych różnymi przyczynami. Nie twierdzimy, że produkt SINUS RINSE™ wyleczy problem, ale z pewnością można powiedzieć, że samodzielnie lub w połączeniu z innymi terapiami medycznymi, zmniejszy objawy i może zmniejszyć lub wyeliminować potrzebę stosowania leków na receptę. Ostatnie badania wykazały, że NeilMed® SINUS RINSE® w połączeniu z kortykosteroidami w sprayu poprawiają stan zatok nosowych w większym stopniu niż same kortykosteroidy w sprayu.
Katar to stan zapalny błony śluzowej (błona śluzowa = delikatna wyściółka wewnętrznych powierzchni ciała) przewodów nosowych. Zapalenie to skutkuje nagromadzeniem w nadmiernej ilości wydzieliny, która uniemożliwia jego drożność powodując kichanie, a często utratę węchu i smaku.
Zapalenie zatok to stan zapalny błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, czyli czołowych , sitowych, klinowych i szczękowych.
Ze względu na nakładające się objawy, rozróżnienie tych dwóch dolegliwości może być trudne. Zazwyczaj objawy nieżytu nosa obejmują duszności, katar lub kapanie z nosa, drapanie w gardle i suchy kaszel. Objawy zapalenia zatok są poważniejsze niż objawy kataru i często obejmują zwiększoną ilość wydzieliny z nosa i bóle wokół zatok, takie jak ucisk czy ból twarzy.

Poniżej przedstawiono objawy ostrego i przewlekłego zapalenia zatok:

 • Przekrwienie nosa
 • Ból głowy
 • Katar
 • Nocny kaszel spowodowany kapaniem z nosa
 • Biała, żółta lub zielona wydzielina
 • Uporczywe zmęczenie
 • Ucisk na twarzy
 • Ból ucha
 • Chrapanie
 • Ból w górnej szczęce lub zębach
 • Utrata węchu lub smaku
 • Gorączka
 • Nieczęste, ale poważne infekcje, takie jak zapalenie opon mózgowych, ropień mózgu, infekcje ucha, itp.
 • Wirusy przeziębienia
 • Alergie, w tym pokarmowe
 • Infekcje bakteryjne lub grzybicze
 • Pylenie traw
 • Kurz, smog lub zanieczyszczenia środowiska
 • Polipy nosa i skrzywiona przegroda nosowa
 • Umiarkowana do ciężkiej choroba refluksowa przełyku (GERD)
 • Palenie

Leczenie stanów chorobowych zatok

W początkowych stadiach przeziębienia i/lub grypy, płukanki z soli fizjologicznej w dużej objętości pomagają zmniejszyć nadmiar śluzu i utrzymać drożność zatok.

Istnieją różne formy endoskopowych operacji zatok (ESS lub FESS), które często mogą wyleczyć lub zmniejszyć objawy chorobowe zatok. Zdecydowanie jest zalecane, aby skontaktować się ze swoim lekarzem. Można poprosić swojego lekarza o skierowanie do laryngologa lub alergologa, jeśli objawy nie ustępują.

Funkcjonalna Endoskopowa Chirurgia Zatok Przynosowych(FESS) jest powszechnie używanym terminem dla endoskopowej chirurgii zatok przynosowych(ESS) i jest mniej inwazyjna od tradycyjnej operacji, dlatego wiąże się z bardzo małym dyskomfortem pooperacyjnym. Obecna technologia obejmująca światłowody, kamery wideo, monitory wideo o wysokiej rozdzielczości i zaawansowane tomografy komputerowe o wysokiej rozdzielczości pozwalają na doskonałe zbadanie wszystkich otworów zatok, małżowin nosowych i przegrody nosowej. W razie potrzeby operacja przywróci budowę anatomiczną zatok do stanu jak najbardziej normalnego lub jak najbardziej funkcjonalnego poprzez usunięcie przeszkód i poprawę drenażu. FESS lub ESS może pomóc poprawić lub, w wielu przypadkach, wyleczyć objawy przewlekłego zapalenia zatok.

Może być konieczne dokładniejsze płukanie i może się okazać, że konieczna będzie większa ilość roztworu do płukania. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, po zakończeniu płukania, może okazać się koniecznym poświęcenie nieco więcej czasu na zmianę pozycji głowy, aby umożliwić pełniejszy drenaż z zatok. Pochylając się nad umywalką, należy przechylić głowę na bok, aby pomóc w lepszym odprowadzaniu wszelkich pozostałości roztworu do płukania. Wiele osób po operacji zatok może wymagać częstszego płukania, a w niektórych przypadkach, potrzebują użyć podwójnej objętości roztworu (16 oz lub 480 mL) do płukania nosa. Zalecamy konsultację z lekarzem na temat bezpiecznego i skutecznego nawadniania nosa po operacji.
Syntetyczne lub farmaceutyczne kortykosteroidy są lekami przeciwzapalnymi. Nie są one sterydami anabolicznymi, więc proszę nie mylić tych dwóch leków. Lekarze przepisują kortykosteroidy w sprayu do nosa, aby zmniejszyć przewlekły stan zapalny błony śluzowej dróg nosowych i zatok.
Środki udrożniające nos zwężają rozszerzone naczynia krwionośne i zmniejszają przekrwienie nosa i zatok. Więcej informacji na temat tego, kiedy należy je stosować, można uzyskać od lekarza lub farmaceuty.
Leki przeciwhistaminowe są najczęściej stosowanymi lekami w leczeniu alergii. Działają one poprzez blokowanie działania histaminy, która jest uwalniana podczas reakcji alergicznej, i pomagają złagodzić objawy kichania, swędzenia nosa i oczu oraz kataru. Nie są one jednak tak pomocne w przypadku zatkania nosa.
U niektórych osób po spożyciu alkoholu może wystąpić zaczerwienienie skóry i przekrwienie nosa. Alkohol pogarsza te objawy i zaleca się, aby najpierw skonsultować się z lekarzem lub nie używać alkoholu podczas utrzymywania się tych objawów.
Tak, palenie może prowadzić do kataru i zapalenia zatok ze względu na ciągłe podrażnienia.
Ustalono, że istnieje zdecydowana korelacja między objawami nieżytu nosa, przewlekłego zapalenia zatok i astmy. Wyleczenie lub zmniejszenie kataru lub zapalenia zatok może znacznie poprawić objawy astmy. Około 80% pacjentów cierpiących na astmę alergiczną ma współistniejący alergiczny nieżyt nosa.

Alergie

Alergeny to zazwyczaj cząstki organiczne, które przyczepiają się do błony śluzowej nosa lub dróg oddechowych i prowadzą do wytworzenia przeciwciał, które tworzą serię reakcji chemicznych prowadzących do objawów alergicznych. Reakcja każdego człowieka na ekspozycję na alergen jest inna. Ta sama ilość ekspozycji na cząsteczki alergenów może powodować łagodne, umiarkowane lub ciężkie reakcje u różnych osób. Niektórzy mogą w ogóle nie mieć żadnych reakcji. Osoby z umiarkowanymi lub ciężkimi reakcjami będą miały objawy cięższej alergii.
Istnieją zarówno alergeny wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Przykłady alergenów wewnętrznych to roztocza, pleśnie, sierść zwierząt domowych (od zwierząt i ptaków) i szkodniki. Przykłady alergenów zewnętrznych to pyłki, trawa, pył drzewny i pleśń. Inne substancje, takie jak dym papierosowy, perfumy i aerozole mogą być drażniące i pogarszać objawy alergii i zapalenia zatok.
Większość pojedynczych alergenów nie jest widoczna. Typowym przykładem są roztocza kurzu. Nie są one widoczne gołym okiem, a jednak są obecne w każdym domu. Roztocza kurzu to mikroskopijne stworzenia, które żywią się płatkami ludzkiej skóry i są obecne w materacach, poduszkach, dywanach i tapicerce.
Należy sprzątać wszystkie miejsca, w których może zbierać się kurz. Dywany i tapicerka kanapy powinny być regularnie odkurzane. Pierz poszewki na poduszki, prześcieradła i koce w gorącej wodzie. Warto umieścić materace i poduszki w specjalnych pokrowcach dla alergików. Można również skontaktować się z firmami, które specjalizują się w pomocy i produkcji wyrobów dla alergików.
Pleśń jest grzybem. Może być obecna w każdym miejscu, gdzie jest wilgotno i ciepło, szczególnie w piwnicach, łazienkach, kuchniach i miejscach uszkodzonych przez wodę, takich jak drewno, dywany, chłodnice wodne i wentylatory grzejników.
Każdy zwierzak z sierścią lub piórami będzie zrzucał łupież. Te drobne cząsteczki pochodzą z jego skóry. Łupież zwierząt domowych jest bardzo częstą przyczyną alergii wewnętrznych w domu i w innych miejscach, gdzie hodowane są zwierzęta i ptaki.
Objawy alergii, które dokuczają ludziom tylko w określonych porach roku, takich jak wiosna czy jesień, są powszechnie nazywane katarem siennym lub sezonowym alergicznym nieżytem nosa. Objawy te są powszechnie spowodowane przez pyłki i czasami pleśnie.
Występuje, gdy osoba doświadcza objawów alergicznego nieżytu nosa przez cały rok, gdy jest narażona szczególnie na określone alergeny, takie jak kurz lub sierść kota przez cały rok.
Main Menu x
X