Jak płukać zatoki?

Masz częściowo zapchany nos od dłuższego czasu i/lub bolą cię zatoki? Jedną z najpopularniejszych metod leczenia tej dolegliwości jest płukanie nosa i zatok.
W ten sposób pozbędziesz się nadmiaru śluzu, kurzu, alergenów i wydzieliny z wnętrza jamy nosowej. Zabieg ten może przynieść ulgę oraz złagodzić stan zapalny błony śluzowej. Jak bezpiecznie go wykonać? To nie takie skomplikowane. Przedstawiamy krótką instrukcję oraz garść najważniejszych informacji.

Płukanie zatok mieszanką soli fizjologicznej i sody oczyszczonej – wskazania

Jesienno-zimowy katar potrafi znacznie utrudnić funkcjonowanie. Aby poczuć się lepiej, wiele osób decyduje się na samodzielne płukanie nosa. Jak rozpoznać, że Twój nos i zatoki wymagają oczyszczenia? Pierwszym objawem bywa gęsta żółta wydzielina. Pacjenci niejednokrotnie skarżą się również na ból głowy, gorączkę oraz osłabienie. Warto dodać, że zabieg taki jak ten może być wykonywany profilaktycznie. W ten sposób nawilżysz śluzówkę i wypłuczesz z organizmu drobnoustroje. Do najbardziej wskazanych płynów do płukania nosa i zatok jest roztwór soli fizjologicznej i sody oczyszczonej – łatwy w przygotowaniu i dostępny bez recepty nie tylko w aptekach.

Oczyszczanie nosa i zatok w domu – instrukcja

Od czego zacząć płukanie nosa i zatok? Poprawne wykonanie płukania składa się z kilku ważnych kroków, takich jak:

KROK 1: Umyć ręce. Czystą butelkę napełnić ciepłą, przegotowaną wodą do miejsca oznaczonego przerywaną linią. W przypadku gdy butelka nie posiada linii oznaczającej poziom, wlać wodę do pełna.

KROK 2: Przeciąć róg saszetki z mieszanką NeilMed i wsypać jej zawartość do butelki. Nałożyć nakrętkę z rurką na butelkę, dokładnie zakręcić, a następnie zatkać palcem otwór w nakrętce i wstrząsnąć butelką w celu rozpuszczenia mieszanki.

KROK 3: Stanąć przy umywalce, pochylić się i nachylić głowę. Trzymając usta otwarte i nie wstrzymując oddechu, przyłożyć otwór w nakrętce butelki do dziurki od nosa. Delikatnie ścisnąć butelkę, tak aby roztwór dostał się do nosa i wypłynął drugą dziurką, odpowiada to ½objętości butelki. Nie należy połykać roztworu.

KROK 4: Po zakończeniu płukania jednej dziurki delikatnie wydmuchać nos, aby nie spowodować nadmiernego nacisku na błonę bębenkową. Jeżeli roztwór dostanie się do gardła, należy je wypłukać.

KROK 5: Powtórzyć krok 3 i 4 przy płukaniu drugiej dziurki. Pozostałą ilość roztworu wylać. Przed każdym płukaniem należy zrobić świeży roztwór. Przepłukiwać nos raz lub dwa razy dziennie, albo według wskazań lekarza.

Co ważne, płukanka powinna być delikatnie ciepła, najlepiej o temperaturze ciała, czyli 36,6 °C. Podczas oczyszczania płyn wyleci drugą dziurką, dlatego należy pochylić się nad zlewem.

Płukanie zatok – jak często stosować tę metodę?

W celach leczniczych zaleca się przepłukiwanie jamy nosowej dwa, trzy razy dziennie. Jeśli chciałbyś stosować oczyszczanie profilaktycznie, wystarczy to zrobić raz na dobę. Płukanie zatok i nosa może być wykonywane w domu, jednak warto skonsultować się z lekarzem przed użyciem mieszanki. Specjalista pomoże Ci dobrać odpowiednią częstotliwość, a także czas trwania zabiegów. Dzięki temu pozbędziesz się zalegającej wydzieliny w bezpieczny i skuteczny sposób.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Main Menu x
X